Theoretical-methodological basis of science on statistics, statistical analysis of economic, social, ecological and demographic processes, other articles related to economy and social areas are preferred and articles non submitted to other publications are published in Journal of Research and Practice “Statistical News”. More
Published in the fourth quarter of 2019, the scientific and practical journal “Statistical-news” consists of sections “Economic-statistical researches”, “Theory and methodology”, “The indicators concerning socio-economic development of the country on january-september of 2019 outcomes. The section “Economic-statistical researches” covers articles under the titles “Current aspects of statistical analysis of insurance activity in Azerbaijan”, “Statistical analysis of the structure of agricultural land”, “Sustainable Development Goals and statistics of water scarcity”, “The role of state regulation of the economy in stabilizing inflation in Azerbaijan”, “Formation and main trends of development of agrarian”, “Impact of the development of entrepreneurship on business environment”, the section “Theory and methodology” covers articles under the titles “Transformation of statistics into digital technology”, “Training portal of digital statistics”, “Modern challenges in oil revenue management”, “New models of financing in higher education system: world experience and Azerbaijan”. In addition, in the section “The indicators concerning socio-economic development of the country on january-september of 2019 outcomes” are reflected macroeconomic indicators, fixed capital allocations for the financial sources, harvesting of plant-growing products for all categories of economy, revenues and expenses of the state budget, foreign trade indicators of Azerbaijan with the partner countries, etc. Besides, in journal of "Statistical News" published the title-alphabetical list of articles in 2019.
“Statistical-news” scientific-practical journal published in the third quarter of 2019 consists of the following sections: “Economic-statistical researches”, “Theory and methodology”, “The indicators concerning socio-economic development of the country for outcomes of first half part of 2019”. Articles under the titles “Evaluation of modern situation of development of the country’s manufacturing industry”, “The role and importance of the “Southern gas corridor” in the development of country's economy”, “Statistical aspects of demographic security”, “Statistical analysis of dairy products market”, “Brief statistical analysis of divorce cases”, “The role of small business in reducing poverty”, “Analysis of regional development in the context of inequality”, “Technological issues of micro and small entrepreneurship statistics” are reflected in the section "Economic-statistical researches", the articles “Current issues of educating of highly professional specialists of a new generation in management accounting”, “Innovation in statistical accounting: The System of Environmental-Economic Accounting”, “GSBPM as a tool for qualitative modernization of Azerbaijan’s official statistics’ production system” are reflected in the section “Theory and methodology”. In the section "The indicators concerning socio-economic development of the country for the 2018 first quarter outcomes” the following statistical indicators are reflected: “Macroeconomic indicators”, “Gross Domestic Product manufacturing”, “Fixed capital allocations for the financial sources”, “The value of fixed capital allocations for the fields of economy”, “Structure of the retail trade circulation according to the products”, “Credit investment to the economy”, “Expenses of the state budget”, “Revenues of the state budget”, “Freight turnover in the transport sector”, “Passenger turnover in the transport sector”, “All important types of exported products”, “Foreign trade indicators of Azerbaijan with the partner countries”, “All important types of imported products”.
The articles published in "Statistical News" in the second quarter of 2019 are collected under the headings "Economic-statistical researches", "Theory and methodology". These sections include articles titled "Statistical survey of energy consumption in Azerbaijan", "Discriminant analysis approach in determining the economic status of countries", "Statistical analysis of the tobacco and tea market in Azerbaijan", "The impact of world financial globalization on Azerbaijan", "The historical stages of accounting for financial results", "Engineering marketing management in the creation of lean production", "Key features of using population census data in organization sustainable development statistics", "Analysis of the relationship between innovation and human capital development and employment", "Azerbaijan: the transition from black gold to green culture", "The economic and technical benefits of using electronic money", "Prospects of e-commerce development in Azerbaijan". The information about macroeconomic indicators of the Republic of Azerbaijan, Gross Domestic Product, revenues and expenses of the state budget, exported and imported goods, indicators on foreign trade with partner countries was indicated in the section of “The indicators concerning socio-economic development of the country for first quarter of 2019 outcomes”. The section "From the pages of statistics history of Azerbaijan" contains autobiographical information dedicated to the 130th anniversary of Hamid Hasanoglu Sultanov, the chairman of the State Statistical Committee of Azerbaijan.
The articles published in "Statistical News" in the first quarter of 2018 are collected under the headings "Economic-statistical researches", "Methodology". These sections include articles titled “Statistical analysis of the current situation of the labour market at Azerbaijan”, “Prices - as a means of regulating expanded reproduction in agriculture”, “The roles of cruise in the world tourism”, “Statistical survey of water consumption in Azerbaijan”, “Statistical researches in trade”, “Economic growth and the main factors influencing it”, “The role of financial mechanisms in ensuring macroeconomic balance”, “Health statistics of population in Azerbaijan”, “The conceptual model of the system that ensures safety of Internet users working with protected information”, “Issues of improving the quality of statistical activities”, “Some issues of the population census”. The information about macroeconomic indicators of the Republic of Azerbaijan, Gross Domestic Product, macroeconomic indicators, Gross Domestic Product, revenues and expenses of the state budget, exported and imported goods, indicators on foreign trade with partner countries was indicated in the section of “Indicators on socio-economic development of the country at the end of 2017”. The information about the board meeting devoted to the results of 2017 and duties of the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan for 2018 was indicated in the section of “Development of official statistics”. At the same time information about Ali Abdulov who had contributed to the establishment of statistics was given in the section of “From the pages of history of Azerbaijan”. At the last a list of international events devoted to statistics in 2018 was presented.
Published in the fourth quarter of 2018, the scientific and practical journal “Statistical-news” consists of sections “Economic-statistical researches”, “Methodology”, “The indicators concerning socio-economic development of the country on january-september of 2018 outcomes”, “From the pages of the history of statistics of Azerbaijan”. The section “Economic-statistical researches” covers articles under the titles “A look at the ongoing reforms towards economic diversification”, “National Sustainable Economic Development model is the logical result of Heydar Aliyev's economic strategy”, “Assessment of the current economic and social development trends in Azerbaijan from the standpoint of sustainable development”, “The level and dynamics of prices in the background of the development of the Azerbaijan economy”, “The organization of statistical research of milk production”, “Statistical aspects of international inbound tourism in Azerbaijan”, “National security, economic security and food security chains”, the section "Methodology" covers articles under the titles “Construction and application of Social Accounting Matrix”, “Statistical modeling of import and export”, “An alternative approach to money and capital concepts: the potential capital approach to money and the fair allocation of financial resources”. In addition, in the section “The indicators concerning socio-economic development of the country on january-september of 2018 outcomes” are reflected macroeconomic indicators, fixed capital allocations for the financial sources, harvesting of plant-growing products for all categories of economy, revenues and expenses of the state budget, foreign trade indicators of Azerbaijan with the partner countries, etc. The section “From the pages of statistics history of Azerbaijan” contains autobiographical information dedicated to the 110th anniversary of Samad Salman oglu Suleymanov. Besides, in journal of "Statistical News" published the title-alphabetical list of articles in 2018 .
“Statistical-news” scientific-practical journal published in the third quarter of 2018 consists of the following sections: “Economic-statistical researches”, “Theory and methodology”, “The indicators concerning socio-economic development of the country for outcomes of first half part of 2018”. Articles under the titles “Evaluation of modern situation of development of the country’s manufacturing industry”, “The role and importance of the “Southern gas corridor” in the development of country's economy”, “Statistical aspects of demographic security”, “Statistical analysis of dairy products market”, “Brief statistical analysis of divorce cases”, “The role of small business in reducing poverty”, “Analysis of regional development in the context of inequality”, “Technological issues of micro and small entrepreneurship statistics” are reflected in the section "Economic-statistical researches", the articles “Current issues of educating of highly professional specialists of a new generation in management accounting”, “Innovation in statistical accounting: The System of Environmental-Economic Accounting”, “GSBPM as a tool for qualitative modernization of Azerbaijan’s official statistics’ production system” are reflected in the section “Theory and methodology”. In the section "The indicators concerning socio-economic development of the country for the 2018 first quarter outcomes” the following statistical indicators are reflected: “Macroeconomic indicators”, “Gross Domestic Product manufacturing”, “Fixed capital allocations for the financial sources”, “The value of fixed capital allocations for the fields of economy”, “Structure of the retail trade circulation according to the products”, “Credit investment to the economy”, “Expenses of the state budget”, “Revenues of the state budget”, “Freight turnover in the transport sector”, “Passenger turnover in the transport sector”, “All important types of exported products”, “Foreign trade indicators of Azerbaijan with the partner countries”, “All important types of imported products”.
The articles published in "Statistical News" in the second quarter of 2018 are collected under the headings "Economic-statistical researches", "Methodology", “Development of insurance”. These sections include articles titled “The problems of applying "weak" scientometric indicators in Azerbaijan”, “Formation of the marketing system for innovation products”, “The tasks of introducing sample surveys in statistics agriculture”, “Gender factor in sustainable human development”, “The role of human capital in the development of the labor market in the country”, “Development of the institute of microfinance in Azerbaijan and improvement”, “Importance of official statistics in the context of economic security”, “Guidance on improving the audit of estimated quantities”, “Some problems of crisis management of material resources”, “The mathematical modeling of the major indicators of financial system”, “Issues of territorial (geographical) information systems and their security”, “History of insurance formation and development”. The information about macroeconomic indicators of the Republic of Azerbaijan, Gross Domestic Product, revenues and expenses of the state budget, exported and imported goods,and indicators on foreign trade with partner countries was presented in the section of “The indicators concerning socio-economic development of the country for first quarter of 2018 outcomes”. The section "From the pages of statistics history of Azerbaijan" contains autobiographical information dedicated to the 75th anniversary of Valiyev Arif Mikayil oglu, operated as the Chairman of the State Statistical Committee of Azerbaijan Republic.
Posting date: 14.04.2018
The articles published in "Statistical News" in the first quarter of 2018 are collected under the headings "Economic-statistical researches", "Methodology". Thesesections include articles titled “Analysis of export potential in the Republic of Azerbaijan and development prospects”, “Analysis of factors affecting the food market capacity”, “Statistical analysis of death cases due to diseases of the circulatory system among the population of Azerbaijan”, “Factors determining the differences in the socio-economic development of the regions”, “Identification of economic cycles in the dynamic development of the Republic of Azerbaijan”, “Regression-correlation analysis of the influence of various factors on demographic processes”, “Social-economic problems of improving the labour force quality in the conditions of labour market liberalization”, “Methods of reduction of the information load on entrepreneurs”. The “State Program on Improvement of Official Statistics in the Republic of Azerbaijan” was published inthe section of “Statistics: official documents” and the information about macroeconomic indicators of the Republic of Azerbaijan, Gross Domestic Product, macroeconomic indicators, Gross Domestic Product, revenues and expenses of the state budget, exported and imported goods, indicators onforeign trade with partner countries was indicated in the section of “Indicators on socio-economic development of the country at the end of 2017”. The information about the board meeting devoted to the results of 2017 and duties of the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan for 2018 was indicated in the section of “Development of official statistics”. At the same time information about Ali Abdulovwho had contributed to the establishment of statistics was givenin the section of “From the pages of history of Azerbaijan”. At the last a list of international events devoted to statistics in 2018 was presented.
Sayta yerləşdirilmə tarixi: 14.12.2017
Published in the fourth quarter of 2017, the scientific and practical journal “Statistical-news”consists of sections “Economic-statistical researches”, “Methodology”, “The indicators concerning socio-economic development of the country on January-September of 2017 outcomes”, “International cooperation”, “From the pages of the history of statistics of Azerbaijan”. The section “Economic-statistical researches” covers articles under the titles “Modern development model and priorities of state social insurance system in Azerbaijan”, “Creation and development of infrastructure for supporting small innovative business”, “Statistical analysis of the contemporary condition of the agrarian sector in Azerbaijan”, “A look at the development of communication, informational and communication technologies from the standpoint of social aspect”, “Some issues of application of information and communication technologies in trade”, “Formation of labor resources in Ganja-Gazakh economic region”,the section "Methodology" covers articles under the titles “Analysis and evaluating of ecological risks”, “Use of methods of management accounting and analysis in cost management”, “Organizational issues of statistical observation in trade”, “System of statistical indicators of small enterprise development and directions of its analysis”. In addition, the section “The indicators concerning socio-economic development of the country on January-September 2017 outcomes” reflects macroeconomic indicators, fixed capital allocations for the financial sources, harvesting of plant-growing products for all categories of economy, revenues and expenses of the state budget, foreign trade indicators of Azerbaijan with the partner countries, etc. Also the journal presents the information about visit of the delegation headed by Mr. Tahir Budagov, the Chairman of the State Statistics Committee to Germany and the Twinning Project "Support to the State Statistical Committee in harmonisation of the National Statistics System of the Republic of Azerbaijan in line with European standards". The section “From the pages of statistical history of Azerbaijan” contains autobiographical information dedicated to the 120th anniversary of Nagi Aleskeroglu Bagirov. In addition, the section "New official publication of the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan" provides information on books published by the State Statistical Committee and on their content.
Posting date: 21.09.2017
“Statistical-news” scientific-practical journal published in the third quarter of 2017 consists of the following sections: “Economic-statistical researches”, “Improvement of statistical information system”, “Statistical classification, standards and registers”, “The indicators concerning socio-economic development of the country for outcomes offirst half part of2017”, “International cooperation”. Articles under the titles “The role of insurance in the financial services segment of Azerbaijan and prospects for systematic transformation”, “Statistical research of factors affecting the exchange rate”, “The role of the tax mechanism in stimulating the export potential”, “Marketing-management and some issues of ensuring economic stability”, “Improvement of investment climate, application of innovations and measures taken in this field in the country”, “Statistical evaluation of the damage to the atmosphere caused by households”, “Statistical research of Gross Domestic Product”, “Some aspects of the implementation of the Government finance statistics” are reflected in the section "Economic-statistical researches", the article “Problems of the accounting information system in modern conditions” is reflected in the section “Improvement of statistical information system”, the article “Applicative issues of self-assessment tools in quality assurance” - in the section “Statistical classification, standards and registers”. In the section "The indicators concerning socio-economic development of the country for the 2017first quarter outcomes” the following statistical indicators are reflected: “Macroeconomic indicators”, “Gross Domestic Product manufacturing”, “Fixed capital allocations for the financial sources”, “The value of fixed capital allocations for the fields of economy”, “Structure of the retail trade circulation according to the products”, “Credit investment to the economy”, “Expenses of the state budget”, “Revenues of the state budget”, “Freight turnover in the transport sector”, “Passenger turnover in the transport sector”, “All important types of exported products”, “Foreign trade indicators of Azerbaijan with the partner countries”, “All important types of imported products”. In the section "International cooperation" detailed information about the participation of Tahir Budagov, the Chairman of the State Statistical Committee in international events in Geneva and new official publications of the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan was provided.