Theoretical-methodological basis of science on statistics, statistical analysis of economic, social, ecological and demographic processes, other articles related to economy and social areas are preferred and articles non submitted to other publications are published in Journal of Research and Practice “Statistical News”. More
The articles published in “Statistical News” in the first quarter of 2018 are collected under the headings “Economic-statistical researches”, “Methodology”. These sections include articles titled “Development of metadata and classification system in official statistics”, “The role of employment and unemployment in the formation of the labour market”, “The main tasks in the formation of effective tax management during the COVID-19 pandemic in Azerbaijan”, “Analysis of the forms of financial reporting of oil and gas industry enterprises”, “Innovative potential of the agricultural sector and the current state of the information base for its implementation”, “Disruptive innovation and career”, “The role of digital technologies in public life”, “Analysis and assessment of the main problems of accounting for leasing operations”, “Theoretical foundations of the exploration of enterprise risks”, “Analysis of the state and prospects for the development of the economy of the territories of Azerbaijan liberated from the Armenian invaders”. The information about macroeconomic indicators of the Republic of Azerbaijan, Gross Domestic Product, macroeconomic indicators, Gross Domestic Product, revenues and expenses of the state budget, exported and imported goods, indicators on foreign trade with partner countries was indicated in the section of “Indicators on socio-economic development of the country for first quarter of 2022 outcomes”.
The articles published in “Statistical News” in the first quarter of 2022 are collected under the headings “Economic-statistical researches”, “Methodology”. These sections include articles titled “Current situation of poultry in Azerbaijan and its development directions”, “Demographic situation in our country in modern times”, “Development of households in the Nakhchivan Autonomous Republic as a basis for entrepreneurial activity”, “T Definition, types and statistical analysis of the offense”, “About one approach to the issue of marking documents for their confidentiality”, “The role of small and medium business in the socio-economic development of the Republic of Azerbaijan and statistical evaluation of development”, “Development of ICT and e-commerce in Azerbaijan in accordance with the requirements of the time”, “Compilation of the Social Accounting Matrix for Azerbaijan”, “A new perspective on the sustainable development strategy and competitive environment of the liberated territories”, “The impact of globalization and digitalization on the development of the profession of a specialist in management accounting” “Labor market on the basis of digital technologies”. The information about macroeconomic indicators of the Republic of Azerbaijan, Gross Domestic Product, macroeconomic indicators, Gross Domestic Product, revenues and expenses of the state budget, exported and imported goods, indicators on foreign trade with partner countries was indicated in the section of “The indicators concerning socio-economic development of the country at the end of 2021 outcomes” . The section “From the pages of statistics history of Azerbaijan” contains Autobiographical information dedicated to Pechersky Ilya Borisovich..
The articles published in “Statistical News” in the fourth quarter of 2021 are collected under the headings “Economic-statistical researches”, “Methodology”. These sections include articles titled “Renewable energy sources of Azerbaijan and their evaluation”, “Development of energy sector in Azerbaijan-statistical overview”, “Development of households in the Nakhchivan Autonomous Republic as a basis for entrepreneurial activity”, “The role of the labor market in the balanced socio-economic development of the regions of Azerbaijan”, “Efficient use of resources in the sustainable development of the country”, “Zangazur corridor: new economic development opportunities for the region”, “Some problems and prospects of applying environmenta marketing management in Azerbaijan”, “Normative and positive methodologies in the accounting-reporting system”, “Comprehensive analysis of the main indicators of tourism competitiveness”, “Assessing the competitiveness of insurance companies”. The information about macroeconomic indicators of the Republic of Azerbaijan, Gross Domestic Product, macroeconomic indicators, Gross Domestic Product, revenues and expenses of the state budget, exported and imported goods, indicators on foreign trade with partner countries was indicated in the section of “The indicators concerning socio-economic development of the country on january-september of 2021 outcomes” . The section “From the pages of statistics history of Azerbaijan” contains autobiographical information dedicated to the 120th anniversary of Gindin Alexander Moiseevich.
The articles published in “Statistical News” in the third quarter of 2021 are collected under the headings “Economic-statistical researches”, “Methodology”. These sections include articles titled “Digital economy and electronic trading”, “Impacts of COVID-19 on household consumption expenditures”, “Improving the use of investment potential in the agrarian sector”, “Statistical diagnosis of the agrarian sector in Azerbaijan and the agricultural potential of the regions”, “Analysis of Azerbaijan's export basket based on the Economic Complexity Index (ECI)”, “The growing demand for e-commerce in Azerbaijan during the pandemic”, “Organization of statistical research”, “Forecasting tax revenues in the tax system, their advantages and disadvantagesin the digital economy”, “Directions for improving accounting and reporting in the management bodies of extra-budgetary state funds”, “Economic security of the individual: threats to the security environment, protection and assessment methodology”, « İmproving innovative activities in Azerbaijan» . The information about macroeconomic indicators of the Republic of Azerbaijan, Gross Domestic Product, macroeconomic indicators, Gross Domestic Product, revenues and expenses of the state budget, exported and imported goods, indicators on foreign trade with partner countries was indicated in the section of “The indicators concerning socio-economic development of the country for first quarter of 2021 outcomes”. The section “From the pages of statistics history of Azerbaijan” contains autobiographical information dedicated to the 95th anniversary of Fikret Aggirax oglu Abidov.
The articles published in “Statistical News” in the second quarter of 2021 are collected under the headings “Economic-statistical researches”, “Methodology”. These sections include articles titled “Potential opportunities of industrial production in the Kharabakh region: new requirements for public and private investment”, “Statistical study of demographic indicators”, “Reducing Azerbaijan's dependence on imports and ensuring economic security”, “On theoretical issues of export diversification”, “Integrated assessment of information confidentiality on the basу of expert opinions”, “Socio-economic factors that cause employment problems in the reions”, “Use of a tax instrument and international experience for the fair distribution of income in Azerbaijan and international experience”, “Efficient tools of official statistics quality management”, “Problems of taxation in educational institutions of Azerbaijan”, “The impact of international labor mobility on socio-economic development”, «Problems of regulation of exchange rates in the Republic of Azerbaijan and measures taken in this direction» . The information about macroeconomic indicators of the Republic of Azerbaijan, Gross Domestic Product, macroeconomic indicators, Gross Domestic Product, revenues and expenses of the state budget, exported and imported goods, indicators on foreign trade with partner countries was indicated in the section of “The indicators concerning socio-economic development of the country for first quarter of 2021 outcomes”. The section “From the pages of statistics history of Azerbaijan” contains autobiographical information dedicated to the 85th anniversary of Shahbala Aggirax oglu Mammadov.
The articles published in “Statistical News” in the first quarter of 2021 are collected under the headings “Economic-statistical researches”, “Methodology”. These sections include articles titled “New methodological approach to measurement of the volume of the shadow economy”, “Issues of ensuring energy security nowadays”, “State regulation of transnational companies (TNC) in Azerbaijan and forecasting the volume of foreign investment”, “Statistical measuring tourism expenditures”, “Modern development stages of entrepreneurship activity in Azerbaijan”, “Current state and prospects for agricultural development in economic regions of Yukhari Karabakh and Kalbajar-Lachin”, “Methodological problems of definition of indicators of electronic business development”, “The past, present and future of price statistics”, “Issues of improving the accounting of material resources in commercial enterprises”, “Some problems and prospects for the application of ecological marketing in Azerbaijan” . The information about macroeconomic indicators of the Republic of Azerbaijan, Gross Domestic Product, macroeconomic indicators, Gross
Published in the fourth quarter of 2020, the scientific and practical journal “Statistical-news” consists of sections “Economic-statistical researches”, “Methodology”, “The indicators concerning socio-economic development of the country on january-september of 2020 outcomes”, “From the pages of the history of statistics of Azerbaijan”. The section “Economic-statistical researches” covers articles under the titles “About some issues of the environment”, “Several issues of high and secondary specialized education”, “Regulation of consumer prices and tariffs for electricity in order to maintain thestability of economic development”, “ Regional development differences and the role of the state in overcoming them”, the section “Methodology”covers articles under the titles “Assessment of development indicator of the sector of construction in Azerbaijan”, Tax regimes applied in the Republic of Azerbaijan”, “Interventions in the agricultural market: world experience anddirections of application in Azerbaijan”, “Organizational and methodological bases of regulation of international labour force mobility and indicators for assessing the impact of labour migration on the economic development of the country”, “Scientific basis for increasing the competitiveness of enterprises based on engineering”.Inaddition, inthe section “The indicators concerning socio-economic development of the country on january-september of 2020 outcomes” are reflected macroeconomic indicators, fixed capital allocations for the financial sources, revenues and expenses of the state budget, foreign trade indicators of Azerbaijan with the partner countries, etc. The section “From the pages of statistics history of Azerbaijan” contains autobiographical information dedicated to the 120th anniversary of Peçerskiy İlya Borisoviç.Besides, in journal of "Statistical News" published the title-alphabetical list of articles in 2020.
“Statistical-news” scientific-practical journal published in the third quarter of 2020 consists of the following sections: “Economic-statistical researches”, “Methodology”, “The indicators concerning socio-economic development of the country for outcomes offirst half part of2020”. Articles under the titles “Statistical analysis of time series in the case of retail turnover”, “Statistical study of some factors affecting the incomes of the population in Azerbaijan”, “Agriculture as a strategic sector of the Azerbaijani economy”, “Some issues of social protection of the population in Azerbaijan”, “Opportunities for official and unofficial statistics to influence global financial marketsin the context of financial security”are reflected in the section “Economic-statistical researches”, the articles“Methodological issues of decent work statistics”, “Ways to improve tax mechanisms in e-commerce”, “The role of the tax system in the development of the economy of Azerbaijan”, “Big data and use them for statistical purposes”, “Working capital of the enterprise and the role of bank credit in its formation” are reflected in the section “Methodology”. In the section “The indicators concerning socio-economic development of the country for the 2020first quarter outcomes” the following statistical indicators are reflected: “Macroeconomic indicators”, “Gross Domestic Product manufacturing”, “Fixed capital allocations for the financial sources”, “The value of fixed capital allocations for the fields of economy”, “Structure of the retail trade circulation according to the products”, “Credit investment to the economy”, “Expenses of the state budget”, “Revenues of the state budget”, “Freight turnover in the transport sector”, “Passenger turnover in the transport sector”, “All important types of exported products”, “Foreign trade indicators of Azerbaijan with the partner countries”, “All important types of imported products”.
The articles published in "Statistical News" in the second quarter of 2020 are collected under the headings "Economic-statistical researches", "Methodology and basics of theoretical issues". These sections include articles titled: “The role of labour market indicators in the statistical assessment of sustainable socio-economic development of the country”, “Statistical estimation of life expectancy”, “Statistical analysis of production of potatoes, vegetables and market garden crops in Lankaran-Astara economic district”, “Evaluation of innovation and investment activity in the enterprise”, “Increasing the credibility and transparency of financial reporting within the framework of fair value concept for assets and liabilities”, “Theoretical basis of economic policy: actual trends and directions of development”, “Some conceptual issues and problems of the digital economy”, “Formation features of database of macroeconometric model of Azerbaijan”, “The role of agro-marketing in the sustainable development of agrarian sphere”, “Theoretical and applied problems for assessing national wealth in modern time”, “Management of the information series in the organization of sustainable development statistics”. The information about macroeconomic indicators of the Republic of Azerbaijan, Gross Domestic Product, revenues and expenses of the state budget, exported and imported goods, indicators on foreign trade with partner countries was indicated in the section of “The indicators concerning socio-economic development of the country for first quarter of 2020 outcomes”. The section “From the pages of statistics history of Azerbaijan” contains autobiographical information dedicated to the 95th anniversary of Huseyn Yusif oglu Zeynalov, the chairman of the State Statistical Committee of Azerbaijan.
The articles published in “Statistical News” in the first quarter of 2018 are collected under the headings “Economic-statistical researches”, “Methodology”. These sections include articles titled “The role of e-commerce system in the trade turnover of Azerbaijan”, “Current state and statistical study of buffalo breeding in Azerbaijan”, “Personnel policy and demand for qualified personnel in electrical engineering enterprises in Azerbaijan”, “The influence of the geographical and economic position of the Nakhchivan Autonomous Republic on economic indicators”, “Assessment problems of the potential for sustainable and continuous development of the national economy”, “Organizational-economic and legal aspect of formation of innovative development environment in the agricultural industry”, “Corporate management in small and medium-sized businesses”, “Using directions of social media and its importance in the dissemination of official statistics in Azerbaijan”, “Models of stimulation of human capital development”, “Information and analytical support for the process of marking documents using a fuzzy analysis of the confidentiality of information”. The information about macroeconomic indicators of the Republic of Azerbaijan, Gross Domestic Product, macroeconomic indicators, Gross Domestic Product, revenues and expenses of the state budget, exported and imported goods, indicators on foreign trade with partner countries was indicated in the section of “Indicators on socio-economic development of the country at the end of 2019”. At the same time information about Ali Abdulov who had contributed to the establishment of statistics was given in the section of “From the pages of history of Azerbaijan”.